Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską (Poinsecję)

Z gwiazdami betlejemskimi jest tak, że często zdarza się nam totalny niewypał. Kupujemy piękną gwiazdę, przynosimy do domu przed Wigilią, a tuż po Świętach opadają z niej liście i ogólnie marnieje, potem idzie do kosza, bo nie ma dla niej ratunku. Jak temu zapobiec? Co robimy źle?

Po pierwsze i najważniejsze, gwiazdę zabija mróz i przeciąg! Gdy kupimy roślinkę, należy bezwzględnie osłonić ją przed wyjściem na dwór. Najlepsze będą papier i/lub worek foliowy. Im chłodniej na dworze tym bardziej trzeba uważać. Zapatulonego kwiata zanosimy do domu i dajemy mu chwilę aby odtajał w „opakowaniu”. Nie wolno zostawić gwiazdy w aucie na noc, ponieważ może zmarznąć gdy temperatura się obniży. Nie stawiamy gwiazdy w ciemnym kącie, woli miejsca dobrze doświetlone. Jeśli postawimy ją na parapecie lub blisko okna pamiętajmy, że przy wietrzeniu pomieszczenia należy ją zabrać w osłonięte miejsce! Chłodne powietrze z otwartego okna może uśmiercić roślinę-oczywiście nie natychmiast, ale zmarnieje i zacznie zrzucać liście. Nie stawiajmy jej też blisko gorącego grzejnika, bo gorące powietrze jej również nie posłuży.

Gwiazdy nie przelewamy bo zgnije ani też nie przesuszamy. „Umiarkowanie” to najlepsze określenie tego jak ją podlewać. Rośliny tej nie należy przesadzać po zakupie.

gwiazda betlejemska 05

Równie ważne jest miejsce zakupu gwiazdy. Polecam zakup w sprawdzonej, osiedlowej kwiaciarni (nie kupujmy sztuki, która stoi blisko drzwi – jest możliwe, że już ją przewiało). Nie polecam dużych marketów i dyskontów, ale tylko z zasady, bo być może komuś trafiła się dobra dostawa. Ja nie mam pozytywnych doświadczeń. W dużych sklepach jest spora szansa, że gwiazdy w jakiś sposób już zmarzły czy to w tirze podczas nocnego transportu, czy też paleta oczekiwała długo na dworze lub w chłodnym magazynie na „przyjęcie” i wystawienie na halę sprzedażową.

gwiazda betlejemska 03

Ja osobiście robię tak: kupuję gwiazdę w kwiaciarni na Mikołajki, póki jeszcze nie ma mrozu na dworze, wtedy też jest większy wybór i te gwiazdy są ładniejsze i tańsze niż te zakupione na ostatnią chwilę. Gwiazda stoi sobie i nie marnieje do Świąt, a nawet dłużej. Ostatnio stała do końca marca, ale już z mniejszą ilością czerwonych liści.

gwiazda betlejemska 02

Przetrzymanie tej wieloletniej rośliny do kolejnej zimy wymaga dużej wiedzy ogrodniczej oraz znajomości gatunku, ponieważ aby ponownie wypuściła kolorowe liście podkwiatostanowe, potrzebuje odpowiedniego czasu spędzonego w ciemności.

Powodzenia z Waszymi gwiazdami:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *