Zielony dach ekstensywny

Projektanci coraz częściej stosują rozwiązania w postaci zielonych dachów. Często wynika to z braku wystarczającej powierzchni biologicznie czynnej, a zielony dach do takowej jest zaliczany (zasady określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury).

3

Oczywiście nic nie zastąpi zieleni zaaranżowanej w sposób tradycyjny, ale zielony dach to wiele dobra dla otoczenia i budynku, to m.in:

-polepszenie wilgotności powietrza

-obniżenie temperatury powietrza w dni upalne

-gromadzenie wody deszczowej (dodatkowa powierzchnia chłonna)

-większa produkcja tlenu

-filtracja powietrza

-dodatkowa izolacja przed hałasem, promieniowaniem uv, wahaniami temperatur,

-siedlisko dla mikroorganizmów

-przedłużenie żywotności dachu

2

Projektując zielony dach zyskujemy dodatkowy teren biologicznie czynny a dokładniej do obliczeń przyjmujemy 50% pow. zielonego dachu (dachu o pow. powyżej 10m²).

Zielone dachy najprościej dzielimy na ekstensywne i intensywne. Firmy tworzące własne rozwiązania systemowe przyjęły dodatkowe określenia typu: dach retencyjny, dach ekonomiczny, dach lekki i inne, związane z ich funkcją i parametrami technicznymi, co pomaga w wyborze idealnego rozwiązania. W tym poście omówimy dach ekstensywny, czyli taki którego nie zakłada się w celach użytkowych a jedynie ekologicznych i ekonomicznych. Jest to dach lekki, o niewielkiej grubości warstwy wegetacyjnej (6 do 20cm warstwy substratu) dlatego roślinność na nim to zwykle sucholubne byliny, trawy, mchy i zioła. Najczęściej stosuje się tu gatunki z rodzaju rojnik i rozchodnik w postaci mat rozchodnikowych, mieszanek, kłączy, Dach ten nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych ani podlewania. Należy jedynie nawozić go raz do roku i sezonowo odchwaszczać. Można zakładać go na dachach o spadku do 35°. Koszty budowy takiego dachu są niższe niż intensywnego. Ze względu na ubogą roślinność tworzącą jedynie „zielony dywan” i płytką warstwę substratu, nie wymaga on aż tak mocnej konstrukcji jak dach intensywny.

Każdy centymetr grubości warstwy przeciętnego substratu w stanie nasyconym wynosi ok. 10 do 13 kg/m². Dla zasadzenia roślin z gatunku Sedum dopuszczalna minimalna grubość warstwy substratu wynosi 6 cm. Razem z warstwą wegetacyjną, filtrującą i drenażową całkowity ciężar wynosi łącznie od 70 do 100 kg/m². Układ z roślinami Sedum przy grubości warstwy wegetacyjnej wynoszącej 8 cm charakteryzuje się ciężarem wynoszącym od 90 do 130 kg/m². (źródło: Bauder).

zielony dach

Rodzaje warstw zielonego dachu zależą od konstrukcji dachu oraz producenta rozwiązań. Przykładowy układ warstw Optigrun:

1.030 Leichtdach Lösung 1_rev2_08-06-17 PL (1)

Znani producenci zielonych dachów to:

http://www.optigruen.pl/index.html

http://www.bauder.pl/pl/bauder-polska.html

źródła fotografii: dachyplaskie.info.pl; www.dachyzielone.net; www.optigruen.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *