Ogławianie drzew – objaw ludzkiej bezmyślności

Czy ogławianie drzew jest legalne? Czy jest to rodzaj pielęgnacji? Czy ogławianie poprawia bezpieczeństwo wokół drzewa?

Odpowiedź brzmi 3x NIE!

Ogławianie drzew NIE jest legalne! NIE jest rodzajem pielęgnacji! NIE poprawia bezpieczeństwa wokół drzewa!

Czym jest ogławianie? To znaczne zmniejszenie objętości korony drzewa, sytuacja w której drzewu zostają obcięte konary, często w połowie ich długości, zdarza się, że skrócony jest również przewodnik (wierzchołek). Drzewo w efekcie zamiast ładnej, regularnej korony jest oszpecone i posiada ogołocone kikuty zamiast konarów. Przykład na zdjęciach poniżej.

sadybbamazury.wordpress.com2

źródło:www.sadybamazury.wordpress.com

sadybbamazury.wordpress.com

źródło: www.sadybamazury.wordpress.com

DSC_0029

źródło: fot. własna 2014 – Rybnik ul. Reymonta

ogławianie drzew

źródło: fot. własna archiwum 2011 – Wrocław przy akademiku Centaur

Obowiązująca Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004r. (rozdział 4, art. 82.1) ściśle określa jakie zabiegi pielęgnacyjne w koronach drzew są dozwolone:

„1a. Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:

1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;

2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;

3) utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.”

W związku z powyższym cięcia takie jak na zdjęciach są niedozwolone i taki czyn podlega karze (zgodnie z art..88 ww Ustawy). Kary te zależne są od gatunku i obwodu pnia drzewa, wynoszą od kilku do kilkuset tysięcy.

Czy jest to rodzaj pielęgnacji?

Trudno nazwać pielęgnacją postępowanie, które pogarsza stan zdrowotny drzewa, a często prowadzi do jego zamierania.

Zbyt mocne cięcie drzew jest dla nich niekorzystne, ponieważ:

– rany są zbyt duże, żeby drzewo mogło je szybko i bezproblemowo zagoić, musi zużyć do tego dużo energii i zgromadzonych zapasów w związku z czym jest osłabione i bardziej podatne na choroby, traci naturalne bariery ochronne

– drzewa w większości źle znoszą cięcie konarów, czyli tych najgrubszych gałęzi wyrastających bezpośrednio z pnia

– duże rany po cięciach są otwartą furtką dla chorobotwórczych patogenów, rodzi się infekcja, z czasem drewno próchnieje w tym miejscu, obniża to wytrzymałość drzewa na czynniki zewnętrzne.

Czy ogławianie poprawia bezpieczeństwo wokół drzewa?

Taki zabieg nie poprawi bezpieczeństwa wokół drzewa, często sprawcy tłumacza się, że chcieli obciąć drzewu konary, żeby wykluczyć zagrożenie ich obłamania.

Nic bardziej mylnego, oczywiście zaraz po ścięciu nie będzie miało już co upaść na ziemię, ale drzewo w efekcie obronnym szybko wypuści bardzo dużo cienkich pędów (musi nadrobić odebraną mu masę liściową niezbędną do odżywienia pozostałych jego organów, więc zbiera całe swoje siły, by wypuścić ich jak najwięcej, nie jest to korzystny efekt przycinania, a ostatnia desperacka deska ratunku w obronie przed obumarciem). Owe pędy są długie, wyciągnięte, słabo umocowane u podstawy, a po zdrewnieniu to one bardziej narażone są na złamanie niż pierwotnie ukształtowane konary. Ponadto ogłowionemu drzewu zmienia się środek ciężkości, a system korzeniowy może takiej nagłej zmianie nie podołać – drzewo staje się więc bardziej narażone na wywrócenie lub złamanie.

Należy mieć na uwadze, że nieprawidłowo przycięta korona drzewa już nigdy nie odzyska dawnego kształtu, drzewo na zawsze pozostanie oszpecone.

Aby duże, rozłożyste drzewo było bezpieczne dla otoczenia, najlepiej jest skorzystać z pomocy dendrologa lub arborysty, który jest w stanie określić czy jest ono bezpieczne dla otoczenia i zaproponować ewentualne sposoby poprawy bezpieczeństwa np. podwiązanie konarów wiązaniami elastycznymi itp.

A Wy jak wyglądające drzewo wolelibyście widzieć przed swoim domem?

ogławianie drzew

źródło: fot. własna – Rybnik

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *