Rybnik – park tematyczny nad Nacyną

W Rybniku już jutro 19.09.2014 zostanie oficjalnie otwarty Park nad Nacyną. Założenie ma charakter rozrywkowo-edukacyjny i określane jest mianem parku tematycznego. Odwiedziliśmy dzisiaj to miejsce aby sprawdzić co czeka na nowych użytkowników – okazuje się, że wiele i to nie tylko dla najmłodszych.

Rolę edukacyjną w Parku nad Nacyną, pełnią urządzenia eksperymentalne, pomagają one zrozumieć proste zjawiska fizyczne, poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń i obserwację efektów. Z urządzeń edukacyjnych zastosowano m.in.: fletnie pana, ksylofon, zwierciadła, gong, telegraf akustyczny, platformę równowagową, tarcze obrotowe – m.in. krążek Newtona.

urzadzenia edukacyjne ksylofon

Każde urządzenie opatrzone jest tablicą informacyjną, która zawiera: wprowadzenie – zwykle coś z historii, opis jak wykonać doświadczenie oraz akapit: „Dlaczego tak się dzieje” wyjaśniający sens zjawiska.

_DSC0249

Wśród urządzeń rekreacyjno-zabawowych znajdziemy: wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią tartanową, place zabaw z metalowymi urządzeniami i trzema skałkami wspinaczkowymi różnych rozmiarów. Całość uzupełnia istniejąca od dłuższego czasu siłownia zewnętrzna.

skałka wspinaczkowa plac zabaw

metalowy plac zabaw

Pod względem kompozycyjnym układ stanowi grupę okrągłych kwater połączonych i poprzecinanych ścieżkami wykonanymi z różnych materiałów: kostki i płyt kamiennych, żwiru, desek tarasowych. Kwatery te zawierają rozmaite kompozycje roślinne: z traw ozdobnych, wrzosów, róż, roślin okrywowych i iglastych oraz wielu innych.

park tematyczny rybnik wrzosowe rabaty

nawierzchnia drewniana park

park tematyczny rybnik park tematyczny rybnik park tematyczny rybnik róże   park tematyczny rybnikpark tematyczny rybnik mała architektura

Nowe nasadzenia to bardzo zróżnicowana szata roślinna, głównie gatunki o docelowo mniejszych rozmiarach (krzewy, byliny, drzewa szczepione na pniu np. prunusy) – szkoda, ponieważ kilka długowiecznych drzew wypełniłoby przestrzeń i znalazło kontynuację w starodrzewiu pobliskiego kampusu. Mimo wszystko Park sam w sobie zasługuje na uwagę z powodu roli jaką pełni. Życzymy aby służył mieszkańcom jak najdłużej.

koszt inwestycji: 8,6 mln zł

wykonawca: firma Erbud z Rybnika

projektant: firma plus8

2 komentarze on Rybnik – park tematyczny nad Nacyną

 1. Lukasz
  Październik 14, 2014 at 2:45 pm

  Ok, pytanie do autora – jak myślisz co dalej?

  Odpowiedz
  • AGATA WAŁEK
   Październik 14, 2014 at 3:16 pm

   Co dalej z Parkiem? Myślę, że niektóre zastosowane tam zabawki edukacyjno-doświadczalne są za mało „wandalo-odporne” jak na taki ogólnodostępny teren. Nie wszystkie posłużą na lata. Kilka z nich niestety już ucierpiało:(

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *